Zawody Grand Prix Juniorów w sezonie 2016/2017

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska, co roku, w okresie sierpień-październik, przeprowadza cykl zawodów Grand Prix w kategorii juniorów, we wszystkich konkurencjach. Rozgrywane jest wówczas 7 etapów, po których wyłania się 6 najlepszych zawodników i 6 najlepszych par do udziału w Finale Grand Prix. Każdy z zawodników może brać udział w 2 etapach Grand Prix Juniorów.

W rozpoczętym sezonie 2016-2017, nasz kraj reprezentowały dwie pary taneczne z naszego klubu. Mistrzowie Polski Juniorów - OLEXANDRA BORYSOVA/CEZARY ZAWADZKI oraz v-ce Mistrzowie Polski - JENNA HERTENSTEIN/DAMIAN BINKOWSKI

OLEXANDRA BORYSOVA/CEZARY ZAWADZKI rozpoczęli sezon startem w pierwszym Etapie Grand Prix w St Gervais (Fra) w terminie 24-27 sierpnia 2016 r. Zawody, które były rozgrywane w alpejskim kurorcie przysporzyły zawodnikom trochę kłopotów, gdyż StGervais leży na wysokości ponad tysiąca metrów nad poziomem morza, a takie położenie utrudnia oddychanie. Zawodnicy przygotowywali się do takich warunków, jednak i tak odczuwali skutki wysokości. W opisanych zawodach wzięło udział 16 par tanecznych z 12 krajów.

Nasza para zajęła 11 miejsce, zdobywając 101,38pkt. Short Dance, w skład którego wchodzi Blues i Swing, zaprezentowali dobrze i uzyskali 44,31. Free dance –Mexicana – został odebrany przez sędzów i publiczność równie bardzo dobrze i zdobył 59,34pkt. Pierwszy start w sezonie można uznać tym samym za udany, a wszystkie z powyższych wyników w sumie złożyły się na rekord życiowy pary.

Choreografię do obu programów stworzył ALEXEY GORSHKOV-jeden z najleprzych trenerów na świecie, z którym trener pary, BOŻENA BERNADOWSKA, współpracuje od 20 lat.

Drugim startem pary były Zawody Grand Prix w Ostrawie (Cze), które rozgrywały się w terminie 1-3 września 2016r. Olexandra z Cezarym zajęli 9 miejsce wsród 14 par z 11 krajów i zdobyli 103,46 pkt, czym poprawili swój rekord życiowy ustanowiony na zawodach we Francji w poprzednim tygodniu. Short dance został oceniony niżej, bo na 43,49 pkt. W tańcu dowolnym poprawili swój rekord życiowy, zdobywając 59,99 pkt. Ten start należy również zaliczyć do bardzo udanych, tym bardziej, że para rozpoczynając nowy sezon, pobiła swoje rekordy ustanowione na Mistrzostwach Świata Juniorów w Debrecenie(Hun) z marca 2016r. , na których t zawodach para zapewniła sobie miejsce w Finale.

Teraz para przygotowuje się do cyklu zawodów międzynarodowych, które rozegrają się w listopadzie i grudniu. Będą to NRW Trophy w Dortmundzie (Ger), Memorial Pavla Romana w Olomoucu(Cze) oraz zawody w Bratysławie(SLV).

Para taneczna BORYSOVA/ZAWADZKI trenują w ośrodku tańców na lodzie pod Moskwą, w Odincovie pod okiem trenera ALEXEYA GORSHKOVA i jego sztabu.

Druga nasza juniorska para taneczna-JENNA HERTENSHTEIN/DAMIAN BINKOWSKI rozpoczęła starty w zawodach Grand Prix  zawodami TallinTrophy 28 wrzesnia-1 pazdziernika 2016r. Para zajęła wtedy 13 miejsce spośród 16 par z 12 krajów, zdobywając 101,84 pkt. Wynik stanowi ich nowym rekord życiowy.

Ich short dance składa się z dwóch rytmów muzycznych - Bluesa i Swingu i zdobył 41,53 pkt. Free dance natomiast skomponowany jest do muzyki z filmu „Amelia”. To program, który został utrzymany w nastrojowym stylu oraz posiada ciekawe podnoszenia. Za tę część Jenna i Damian zdobyli 60,31 pkt .

Nastepnymi zawodami pary HERTENSHTEIN / BINKOWSKI  był ostatni etap Grand Prix w Dreznie (Ger) w terminie 5-8 października 2016 r., gdzie para zajęła 12 miejsce wsród 14 par z 11 krajów.

Po tańcu krótkim zajmowali miejsce 11, jednak w tańu dowolnym nie ustrzegli się od błędów. Zawodnicy uplasowali sie na 12 pozycję.

Aktualnie Jenna i Damian mieszkają na stałę w USA i tam trenują pod okiem trenera KRZYSZTOFA TOMCZYKA.

Jenna Hertenstein i Damian Binkowski

Obie pary spotkają się na MISTRZOSTWACH POLSKI JUNIORÓW, które odbęda się w Katowicach, w połowie grudnia 2016 r.

Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia!